Особливості розвитку крон дуба звичайного (Quercus robur L.) на клонових насінних плантаціях у Харківській області

  • Svitlana Los Український науково-дослідний інститут лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького https://orcid.org/0000-0002-6341-2745
  • Oleksiy Godovanyi Відокремлений підрозділ ,,Харківська лісонасіннєва лабораторія” Державної організації «Український лісовий селекційний центр»,
Ключові слова: клон; висота; діаметр проекції крони; продуктивна частина крони.

Анотація

Представлено результати досліджень розвитку крон клонів плюсових дерев дуба звичайного (Quercus robur L.) на трьох клонових насінних плантаціях (КНП) в Харківській області віком 35 і 40 років з розміщенням садивних місць 5 × 5 м та 10 × 5 м. На КНП представлені клони плюсових дерев з Харківської і Сумської областей.

Проаналізовано результати досліджень, проведених на КНП у 1999 і  2018 рр. У процесі вивчення розвитку крон на КНП дуба звичайного у не менш, ніж у трьох рамет кожного клону, визначали висоту дерева, діаметр проекції крони та розраховували об’єм продуктивної (з погляду репродукції) частини крони. За показниками розмірів крони визначали оптимальну кількість дерев на КНП.

Відзначено низьку та середню індивідуальну мінливість між клонами за висотою крони, середню – за діаметром проекції крони, високу і підвищену – за об’ємом репродуктивної частини крони. Визначено клони, які суттєво перевищують середні показники по КНП за висотою і діаметром проекції крони, тобто мають найкраще розвинені крони.

Зафіксовано переваги за висотою дерев на КНП 35-річного віку за розміщення 5 × 5 м, тоді як найбільші показники діаметра крони та об’єму продуктивного шару крони відзначено на 40-річній КНП з розміщенням щеп 10 × 5 м. Виявлено, що до змикання крон у міжряддях спостерігається інтенсивніший розвиток крони у ширину, а після змикання – у висоту.

Для покращення умов освітлення та живлення дерев і збереження наявного продуктивного шару крони доцільно з 15-20 років здійснювати селективне зрідження. Оптимальна кількість дерев має розраховуватися на основі показника середнього діаметру проекції крони. Тривала експлуатація КНП дуба звичайного є доцільною за умови здійснення своєчасних зріджувань і збереження максимальних розмірів продуктивної частини крони.

##submission.authorBiographies##

Місце роботи автора

Член-кореспондент Лісівничої академії наук України, кандидат сільськогосподарських наук, завідувач лабораторії селекції.

Місце роботи автора

Провідний інженер-аналітик відокремленого підрозділу ,,Харківська лісонасіннєва лабораторія” Державна організація «Український лісовий селекційний центр».

Опубліковано
2019-03-28
Розділ
ЛІСОВІ КУЛЬТУРИ, ФІТОМЕЛІОРАЦІЯ, СЕЛЕКЦІЯ І ГЕНЕТИКА